logo
počet zhlédnutí: 55594x
Language: Slovensky

Pořád jsou tisíce akvaristů, kteří neumějí správně nejen žábronožku líhnout, ale i modifikovat líhnutí pro určité druhy ryb. Pro ně jsem sestavil tento videonávod.

  1. Základní líhnutí Artemia salina zahájíme nalezením vhodné nádoby na líhnutí. Posloužit nám může uříznutá pet láhev, nebo třeba velká láhev od okurek.
  2. Pro první seznámení s líhnutím žábronožky solné (Artemia salina) si odvážíme 20 g soli na 1,5 litru vody, což jsou přibližně 2 rovné kávové lžičky.
  3. Do nádoby nalijeme 1,5 litru vody o teplotě asi 25 až 30°C, vložíme vzduchovací kámen, aby se voda intenzivně pohybovala, přidáme sůl, a vodu obarvíme acriflavinem. Ten používáme kvůli tomu, aby se ve vodě spolu se žábronožkou nemnožily plísně. Acriflavin tomu zabraňuje tím, že velmi účinně zpomaluje dělení buněk. Je to důležité při krmení potěru, protože například několikadenní potěr neonky by byl okamžitě mikroorganismy z neošetřené vody napaden.
  4. Nyní změříme reakci ph. Ta by měla být okolo 8°, protože žábronoška žije v místech s ph velmi vysokým. Když je ph moc nízké, přidáme sodu bicarbinu (Na2CO3). Té by mělo stačit nabrat na lžičku asi tolik jako je objem hrášku.
  5. Přidáme vajíčka žábronožky solné. Pamatujme, že z 1/2 lžičky vajíček nakrmíme mnoho set ryb, proto jí dáváme úměrně své spotřebě. Do 1,5 litru vody dáme maximálně jednu rovnou lžičku vajíček.
  6. První hodinu se vajíčka usazují těsně nad hladinou, proto nádobou několikrát zamícháme. Voda musí cirkulovat tak, aby se vajíčka v nádobě nikde neusazovala, ale aby se doslova mlela v proudu vody.
  7. Častou chybou začátečníků je, že líhnou artemii ve tmě. Mělo by být zajištěno vždy alespoň slabé trvalé světlo.
  8. Artemia salina se líhne v závislosti na místě odchytu a teplotě během 24 až 48 hodin. Teplota by měla být mezi 23 až 30°C, ideálně asi 27°C.
  9. Když je žábronožka vylíhnutá, tak vyjmeme vzduchovací kámen a vodu necháme uklidnit. Vajíčka a prázdné skořápky jdou k hladidě, vylíhnutá artemie jde směrem ke dnu. Odtud ji odsajeme hadičkou do jiné nádoby.
  10. Vodu s artemií přecedíme a artemií ihned krmíme. Do akvária jí dáváme jen tolik, kolik rybky během několika minut sežerou. Ve sladké vodě artemie totiž nevydrží moc dlouho.
  11. Pokud jsme to s objemem líhnutí přehnali, tak zbytek vrátíme do nádoby na líhnutí a spotřebujeme ji třeba až večer, nebo druhý den.
  12. Vajíčka skladujeme v chladu a suchu. Pokud to podceníme, líhnivost se začne prudce snižovat.

TIPY A TRIKY:

Pokud artemií chceme zakrmit čerstvě vylíhnutý plůdek například teter, tak bychom již měli modifikace líhnutí ovládat jak když bičem mrská. Je třeba, aby se Artemia salina líhnula jen chvilku před krmením, protože během několika hodin zdvoj až trojnásobí svoji velikost, a tím je pro malý plůdek zkrátka moc velká, a také nebezpečná kvůli udávení velkým soustem. Lze to velmi ovlivnit teplotou vody. Proto někteří chovatelé mají líhně na artemii v různé výšce místnosti, kde je různá teplota.

Pokud již krmíme plůdek naopak odrostlý, tak třeba krmíme až dvoudenní artemií. Proto profesionální akvaristé mají hned několik nádob na líhnutí a používají různě starou artemii pro různě staré rybky.

Někteří chovatelé zbytek z líhně na artemii nalejou mezi dospělé rybky. Chitinová slupka z artemií je však pro rybky nestravitelná.

Alfou omegou úspěchu s artemií je trpělivost s laborováním vody na líhnutí. Pokud přineseme novou artemii, pak nám může posloužit videonávod, ale je třeba dávky soli a sody snižovat na co nejmenší množství, při kterém je ještě dostatečně zaručena líhnivost. Je to proto, že pokud krmíme  například čerstvě vylíhnuté neonky, tak ty plavou v téměř demineralizované vodě. Přidáváním slané artemie si vodu během několika nakrmení znehodnotíme. Méně zkušení akvaristé pak takový neúspěch špatně vyhodnotí a přičítají ho třeba tomu, že artemie byla na krmení moc veliká. To samé lze říci o vysokém ph vody na líhnutí. Je žádoucí toto ph míti co nejnižší, téměř všechny potěry jsou chovány při ph slabě alkalickém.

Je samozřejmé a každý profesionální akvarista to má odzkoušeno, že některé firmy dodávají vajíčka, z nichž se líhne velmi drobná artemie, jiné dodávají artemii, která je několikrát větší. To bývá další častá příčina neúspěchu při podávání artemie čerstvě narozenému plůdku akvarijních ryb.

Akvaristika je věda velmi složitá a zajímavá. Neustále začínajícím chovatelům opakuji: V akvaristice hrají roli i téměř nepostřehnutelné nuance. Je třeba tyto malé rozdíly pečlivě vnímat a být připraven je ve vhodném okamžiku také aplikovat.

Text: Martin Mithofer

 

Artemia salina můžete stejně jako já za příjemné ceny nakoupit v tomto výborném a oblíbeném e-shopu.

 

  • Zapečený brambor s kozím sýrem
    video

    Zapečený brambor s kozím sýrem

    Milovníci sýrů budou z tohoto pokrmu nadšeni, je to lahodná a zdravá varianta zapečených brambor.  |

    Výhodou je fakt, že můžete v jednom zátahu udělat jídlo pro vegetariána i masožravce v jedné troubě. Výběr ingrediencí pro tento recept je totiž obrovský, záleží pouze na vaší fantazii.|

    Dvě brambory po 150 g v syrovém stavu nasytí bez problémů dospělou osobu. Třetí kousek už dá málokdo. :-)

    Porci uvaříte za 19 Kč


     41393    100 minut
  • Halušky se zelím

    Halušky se zelím

    Starý a levný, leč velmi chutný a sytý pokrm pocházející ze Slovenska, který je snadný na přípravu.

    Porci uvaříte za 10 Kč


     68418    40 minut
  • Zapékané šunkofleky s uzeným masem
    video

    Zapékané šunkofleky s uzeným masem

    Snadný recept na zapékané šunkofleky - nebo chcete-li "šunkotěstoviny" či "uzenotěstoviny" v různých obměnách. Je to jeden z našich nejprohlíženějších receptů vůbec. |

    Ze začátku pečeme pod pokličkou, aby se pokrm nevysušil. Naopak když těstoviny zalijeme , potom už pečeme odkryté, aby pokrm získal na křupavosti.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     242408    90 minut
  • Hovězí carpaccio podle Romana Pauluse
    video

    Hovězí carpaccio podle Romana Pauluse

    Udělejte si doma stejnou pochoutku, jako ji dělá šéfkuchař Roman Paulus, ve vyhlášené restauraci Alcron. |

    Tento recept byl publikován ve spolupráci s vyhlášenou špičkovou restaurací ALCRON - držiteli dvou Michelinských hvězd. (Mezinárodní ocenění, které získají jen některé restaurace velmi vyjímečné kvality)

    Porci uvaříte za 34 Kč


     37965    10 minut
  • Zeleninový salát s kukuřicí
    video

    Zeleninový salát s kukuřicí

    Salát se jen hemží vitamíny a lze jej doporučit každému, zejména pak při nemoci. Je velmi chutný a v lednici vydrží několik dní.|

    Podle tabulky GDA sami vidíte, že nacpat se jím při dietě můžete až k prasknutí.-

    Porci uvaříte za 7 Kč


     59510    20 minut
  • Kuřecí játra s fazolkami na smetaně
    video

    Kuřecí játra s fazolkami na smetaně

    Lahodné fazolky se smetanovou omáčkou jsou ve spojení s játry výborná pochoutka.|

    Jako příloha se hodí rýže, knedlík i těstoviny.

    Porci uvaříte za 9 Kč


     30412    45 minut
  • Sýroví pizza šneci se šunkou
    video

    Sýroví pizza šneci se šunkou

    Lahodní šunkoví pizza šneci, kterými neurazíte rozhodně žádnou návštěvu. Jsou výborné například k vínu. |

    Z uvedeného množství vyrobíme dva plné talíře šneků.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     53777    1 hodina
  • Vepřová žebírka na medu

    Vepřová žebírka na medu

    Komu není proti srsti maso s mírně nasládlou chutí, musí tento lahodný, avšak jednoduchý recept zbožňovat. Jeho nejdůležitější aspekt je kvalitní marináda a delší doba marinování.

    Porci uvaříte za 24 Kč


     36136    120 minut
  • Mazanec
    video

    Mazanec

    Tradiční mazanec zná každý. Proč ho ale kupovat malý, příšerně předražený, když navíc nevíme, jaké žluklé tuky výrobce použil? |

    Pokud dražší suroviny, jako mandle a rozinky ošidíme, stejně jako to dělají průmysloví výrobci, pak se s cenou dostaneme tak na polovinu.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     63848    2 hodiny
  • Vuřty na pivu jalapeno
    video

    Vuřty na pivu jalapeno

    Rychlý a velmi jednoduchý pokrm, který zvládnete úplně hravě.

    Porci uvaříte za 13 Kč


     81944    40 minut
  • Medový perník za pět minut
    video

    Medový perník za pět minut

    Tento medový perník máte opravdu za chvilku. Stačí vše zamíchat, zatočit v mikrovlnce a vyklopit na talíř. | Mějte na paměti, že tento recept je opravdu takový nouzový "vyprošťovák". Pokud máte čas perník v horkovzdušné troubě upéct normálním způsobem, pak bude nejen chutnější, ale také déle vydrží čerstvý. V tom případě pečte při 180°C asi 20 až 30 minut. {text:"Konec pečení poznáte tak, že když do korpusu píchnete špejlí, a vytáhnete ji nelepivou, máte hotovo. Testujte takto moučníky nejen na krajích, ale i uprostřed."}

    Porci uvaříte za 5 Kč


     38544    5 minut
  • Krém na dort z pomazánkového másla
    video

    Krém na dort z pomazánkového másla

    Tento recept zvládne i větší dítě. Budete však sami překvapeni výslednou chutí. | Krém můžeme použít nejen jako náplň, ale také na vnější ozdobu dortů.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     90770    5 minut
  • Palačinky s jablky
    video

    Palačinky s jablky

    Výborná a také vydatná sytá večeře, nebo jen taková domácí rychlá svačinka.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     28817    30 minut
  • Kuřecí játra v županu jalapeňos se sýrovou čepicí
    video

    Kuřecí játra v županu jalapeňos se sýrovou čepicí

    Naprosto skvělé jídlo, které jistě stojí za to vyzkoušet, navíc je za pár korun. Pokud budeme dávat kousky stejně velké jako na videu, nebude ostrost nijak děsivá, ale velmi příjemná.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     30306    40 minut
  • Kachní prsa s mangem

    Kachní prsa s mangem

    Výborný recept s velmi zdravými plody manga. Ty zahání nejen stres, ale obsahují mnoho prospěšných látek.

    Porci uvaříte za 39 Kč


     28785    2 hodiny
  • Krkovice na pampeliškovém medu
    video

    Krkovice na pampeliškovém medu

    Výborná krkovička s karamelovou chutí medu. Výsledkem bude pokrm přesně jako na fotografii. |

    Pokrm je vynikající s bramborem, bramborovou kaší, šťouchanými brambory, chlebem i pečivem.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     26900    100 minut
  • Rybí krokety s květákem
    video

    Rybí krokety s květákem

    Výborný a také zdravý pokrm, který podle videa zvládnete velmi lehce.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     22001    40 minut
  • Marokánky s čokoládou
    video

    Marokánky s čokoládou

    Výborné a jednoduché čokoládové marokánky, které chutnají všem, kteří nejsou alergičtí na oříšky.|Suroviny v receptu (mandle, kandovaná kůra, arašídy a papaya) bereme jako základní vodítko. Pokud by vám v marokánkách chutnaly ještě jiné ingredience, klidně je přidejte. Váhově je tyto ingredience možno zvýšit ještě asi o polovinu.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     57220    1 hodina
  • Cukeťák
    video

    Cukeťák

    Výborná pochoutka připomínající šunkofleky. Je za pár korun a rychle v troubě. |

    Cukeťák podáváme s chlebem pečivem a hořčicí, nebo bramborem upraveným na všechny způsoby. To vše ozdobíme bohatou oblohou.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     55755    80 minut
  • Boršč bez chemie a éček
    video

    Boršč bez chemie a éček

    Boršč bez chemie, který zvládne úplně každý. |

    Před několika lety jsem na Ukrajině přímo ve vesnických kuchyních pečlivě zkoumal výrobu boršče, který mám velmi rád na všechny způsoby. V každé chalupě, které jsou i jen několik metrů od sebe se však dělal úplně jinak, a každý byl ten zaručeně pravý (podle slov kuchařky, která zrovna stála u plotny). Po asi desátém boršči mi došlo, že to s ním je stejně jako u nás s bramboračkou, nebo zelňačkou - někdo má rád v polévce uzené maso, jiný drůbeží, jiný zase více zelí nebo hodně smetany. Zkrátka chce to trochu fantazie a citu, na ukrajině se spíše než receptem řídí kuchaři citem a hlavně tím, co je zrovna k dispozici za ingredience. Proto každý boršč je v podstatě ten pravý.|

    Někteří kuchaři dělají polévku více do kysela, viděl jsem vařit boršč i z kysaného zelí, nebo okyselený octem. Další zvláštností této polévky je, že někteří kuchaři dělají boršč z cca 50 gramových kousků masa a zeleninu také krájejí na velké kusy - cibuli na čtvrtky, mrkev na třetiny a podobně. Děje se tomu většinou v domáctnostech, kde je jen menší počet strávníků.|

    Na Ukrajině a také v Rusku se prodává na boršč speciální stejnojmenná směs koření, která obsahuje bujón, glutaman a červené barvivo. Pokud chcete mít boršč více červený, přidejte více rajského protlaku a méně smetany.|

    Ingredience, které v boršči prostě nesmí chybět jsou brambory, zelí, řepa a smetana.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     27338    1 hodina